Jak dobrze dobrać trenażer

Na progu zimy pogoda utrudnia treningi w terenie. Niektórzy cykliści decydują się wówczas na treningi indoorowe na trenażerze. Łatwy w użyciu, pozwala na utrzymanie formy, a nawet jej budowanie w okresie zimowym.
 

 
Zasada jest prosta: ustawiasz swój rower treningowy na sprzęcie, który będzie symulować mniej lub bardziej realistycznie jazdę w terenie.
 
Istnieje wiele opcji sprzętowych umożliwiających treningi zimą: rolki, trenażery klasyczne – tylne koło ma styczność z urządzeniem – albo trenażery wymagające zdjęcia koła i przypięcia ramy roweru.
 
Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze trenażera, aby spełnił oczekiwania? Oto przewodnik, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
 

Kryteria wyboru
 

Aby wybrać trenażer najlepiej przystosowany do własnych potrzeb, należy uwzględnić następujące kryteria:
 

– Kompatybilność z rowerem

– System mocowania: bez mocowania (rolki), tylne koło, rama

– Maksymalna moc

– Typ układu oporowego: magnetyczny, elektromagnetyczny, silnik, napęd bezpośredni

– Liczba poziomów oporu

– Typ sterowania regulacją oporu: manetka na kierownicy (cyfrowa lub analogowa), smartfon lub tablet

– Interaktywność: brak, w zestawie, opcja.

 

Rolki
 
Postanowiliśmy umieścić rolki w odrębnej kategorii ze względu na specyfikę ich użytkowania. Rower nie jest przepięty do urządzenia co wymaga pewnej zręczności, by pedałować naturalnie. Niemniej jednak rolki są doskonałym sposobem na poprawę równowagi i szybkości.
 
Rower nie jest przypięty i dlatego nie ma możliwości symulowania podjazdu. Ponadto liczba poziomów oporu jest ograniczona. Niektóre modele, takie jak Tacx Antares oferują tylko jeden poziom oporu.
 
Z kolei Elite proponuje takie modele rolek jak Arion Mag czy Arion Digital, które zapewniają regulację oporu na 3 poziomach. W przypadku Arion Digital poziom oporu można ustawiać bezprzewodowo na kierownicy.
 
Niektóre rolki są wyposażone w system antywibracyjny, który pochłania wstrząsy powstające w czasie pedałowania. Taki system ma na wyposażeniu model E-motion marki Elite.
 
 

 
 
Trenażery dla początkujących
 
Trenażery z oporem magnetycznym to często najlepsze rozwiązanie dla rozpoczynających swoją przygodę z kolarstwem indoorowym. Łatwe w użytkowaniu i przystępne cenowe, są wyposażone w kilka poziomów oporu ustawianych za pomocą manetki umieszczanej na kierownicy.
 
System hamowania polega na zbliżeniu magnesów w urządzeniu, co utrudnia pedałowanie.
 
Należy zauważyć, że ten typ trenażera wykorzystuje koło zamachowe. Im cięższe, tym pedałowanie wyda się bardziej realistyczne.
 
Do tej kategorii zalicza się Tacx Blue Matic i Tacx Booster, a także Elite Novo Force Elastogel oraz Elite Qubo Power Mag Pack.
 
Cena zależeć będzie od maksymalnej mocy, liczby poziomów oporu oraz akcesoriów, takich jak podstawka pod przednie koło.
 
 

 
 
Trenażery do budowania formy
 
Niektórzy cykliści będą mieć wyższe oczekiwania, wykraczające poza prosty opór podczas pedałowania. Istnieją takie urządzenia, które rzeczywiście są w stanie odtworzyć pewien procent nachylenia podjazdu (a nawet zjazdu w przypadku niektórych modeli), informować o prędkości i rytmie pedałowania, a nawet wirtualnie przenieść rowerzystę na etap słynnego wyścigu kolarskiego.
 
Plasujący się w środku gamy Tacx Vortex Smart jest właśnie takim trenażerem. Urządzenie wyposażone w hamulec elektromagnetyczny, zapewniające duży moment bezwładności, wiernie symuluje jazdę w terenie. Można je podłączyć do tableta albo smartfona, aby precyzyjnie ustawić żądane wzniesienie lub utrudnienie pedałowania.
 
Do tej kategorii zalicza się także trenażer Tacx Bushido Smart. Ma takie same parametry jak Vortex, ale pięć razy większy moment bezwładności! W połączeniu z oprogramowaniem Tacx Software Avancer (opcja), zapewnia realistyczne wrażenie jazdy w terenie. Ponadto można z niego korzystać bez konieczności podłączania do źródła prądu. Można go więc zabrać w dowolne miejsce!
 
 

 
 
Trenażery połączone: wirtualna rzeczywistość
 
Pedałowanie w pomieszczeniu, nawet dysponując oprogramowaniem informującym o wynikach, może niektórych cyklistów szybko znudzić. Z myślą o nich firma Tacx przygotowała całkowicie interaktywny model, który umożliwia udział w wyścigach z wieloma zawodnikami. Komu nie marzył się wjazd na mityczną przełęcz alpejską, która znajduje się jednak daleko od miejsca zamieszkania? Model I-genius Multiplayer Smart daje szansę na dokonanie takiego wyczynu w swoim salonie. Prócz połączenia z oprogramowaniem, które dostosowuje opór urządzenia odpowiednio do pokonywanego wzniesienia, urządzenie jest także wyposażone w podstawkę kierunkową pod przednie koło, aby sterować torem jazdy!
 
To nowatorskie pod względem technologicznym rozwiązanie umożliwia nawet pokonywanie własnych tras z oporem zmieniającym się odpowiednio do ukształtowania terenu.
 
 

 
 
Trenażery z napędem bezpośrednim: dla najbardziej wymagających
 
Cykliści, którzy chcą pedałować przy dokładnie nastawionym oporze wybiorą trenażery z napędem bezpośrednim. W tego typu urządzeniach, wyposażonych w kasetę (do nabycia odrębnie), montuje się rower bez tylnego koła, aby przekazywanie oporu nie odbywało się już poprzez tarcie opony o rolkę, tylko bezpośrednio przez łańcuch. Dzięki temu nie ma już problemu z utratą siły pedałowania. Ten typ urządzenia jest dostępny w dwóch kategoriach.
 
W pierwszej kategorii znajdują się urządzenia, które nie dają możliwości regulowania oporu. W ich przypadku opór dostosowuje się automatycznie w zależności od siły pedałowania. Tak się dzieje w przypadku modelu Elite Turbo Muin Smart B+
 
Do drugiej kategorii zaliczają się trenażery z napędem bezpośrednim umożliwiające regulację mocy po połączeniu urządzenia z odpowiednią aplikacją na tablecie lub smartfonie. Istnieje więc możliwość nastawienia mocy w modelu Tacx Neo Smart, który należy do najnowszej generacji Tacx. Należy zauważyć, że oprogramowanie rzeczywistości wirtualnej Tacx można dostosować do tego urządzenia po zakupie Upgrade Smart (opcja).
 
Trenażer z napędem bezpośrednim wyróżnia się spośród innych poczuciem realności jazdy. Wyposażony w regulowany układ oporowy o mocy maksymalnej 1 550 W Home Trainer Wahoo Fitness jest wykorzystywany przez drużynę Sky, zwłaszcza do rozgrzewki przed konkurencjami typu „jazda na czas”. Ponadto można go połączyć z wieloma aplikacjami.
 

 
 

 
 
Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć niezbędnych informacji na temat dostępnych trenażerów. Należy pamiętać, że modele podstawowe są przeznaczone dla amatorów, którzy chcą kontynuować treningi zimą. W przypadku cyklistów szukających efektywnego wsparcia treningowego, aby rozwijać formę zimą, należy wybierać urządzenia z wyższym oporem i takie, które można połączyć ze smartfonem/tabletem, aby mierzyć swoje wyniki.
 
 
.

No related posts.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *